معرفی مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی بین الملل

127,675 بازدید

هدف از این رشته عبارت است از: آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی داخلی و بین المللی خصوصا واحدهای مرتبط با صادرات و واردات، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی بازارهای بین المللی ، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به مشکلات بازارشناسی و ورود، توسعه بازار، انطباق فرهنگی ...، ارزیابی راه حلهای مختف در مورد هر مسأله و تصمیم گیری و اجرای تصممیمات اتخاذ شده. افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت شرایط و اوضاع و احوال متغیر اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاسی که بازار را تحت تاثیر قرار می دهند و تطبیق برنامه های سازمان با شرایط جدید و ایجاد زمینه لازم و تشویق دانشجویان به خودآموزی و رشد فردی و حرفه ای.

واحدهای درسی در دانشگاه:

 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • تئوریهای مدیریت پیشرفته
 • تحلیل آماری
 • مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • بازارشناسی و مسائل بازاریابی
 • مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
 • حسابداری مدیریت
 • تحقیق در عملیات پیشرفته
 • اقتصاد مدیریت
 • سیستمهای اطلاعات مدیریت پیشرفته
 • حقوق بازرگانی بین المللی
 • مدیریت صادرات و واردات
 • سازمانهای پولی و مالی بین الملل
 • سمینار در مسائل بازرگانی بین المللی

آینده شغلی:

فارغ التحصیلان این رشته با اطلاعات وسیعی که در زمینه های مختلف بازارگانی و بازاریابی بین الملل، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی پیدا می کنند، به خوبی می توانند در سطح مدیران اجرایی در سازمانهای بازرگانی، صنعتی و دولتی به کار اشتغال ورزند و یا در سمت مشاور مدیریت انجام وظیفه نمایند. انتظار می رود این فارغ التحصیلان پس از کسب تجربیات کافی بتوانند مسئولیتهای بیشتری را در سطوح بالای سازمان عهده دار شوند. علاوه بر این، فارغ التحصیلان این دوره می توانند در کارهای پژوهشی و تحقیقات بازار که امروز برای موسسات بزرگ اهمیت زیادی برخوردار است، مشغول بکار شوند. اما از این نکته نبایستی غافل شد که تنوع دروس ارائه شده و فاصله آن تا مباحث عملی و کاربردی، آینده را برای فارغ التحصیلانی که قصد دارند مستقیما وارد حوزه بازاریابی و فروش شرکتها شوند، دشوار می سازد. بنابراین این وظیفه به عهده خود دانش آموختگان می باشد که در کنار ارتقاء سطح علمی خود، نگاه ویژه ای به محیط کسب و کار داشته باشد. البته پاپیروس به این دانشجویان توصیه می کند اگر قصد دارند در بازار داخل کشور فعالیت نمایند، حتما دانشجویان بازاریابی را حتی به صورت مقطعی، در عمل بچشند و به قول بازاریابان کهنه کار " طعم نه شنیدن و روشهای مقابله با آن " را بیاموزند. چیزی که فقط و فقط از طریق کسب تجربه عملی امکانپذیر است. اما اگر می خواهند در بخشهای بین الملل شرکتها وارد و مشغول شوند، تسلط به زبان های متعدد، کمی جسارت و روابط عمومی بالا، مورد نیاز است که می تواند شانس آنها را افزایش داده و شاید حتی متقاضیانی برای جذب آنها به سراغشان بیایند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

 • علاقه مندی به علوم مدیریت و بازاریابی در سطوح بین الملل (بسیار مهم)
 • قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی
 • توان تجزیه و تحلیل فرهنگ ها و محیط های ناشناخته و داشتن روحیه بالا در شناسایی و نفوذ در آن
 • کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (حداقل یک زبان، ICDL و ... )
 • روابط عمومی بسیار بالا، روحیه شکست ناپذیر، ذهنی خلاق و مشتری مدار (بسیار مهم)

نظرات

mahsa.tr
1392/05/05
پاسخ به این نظر

عالی بود. سپاس

kamran
1392/05/28
پاسخ به این نظر

ممنون، زحمت کشیدین

فاطمه
1392/06/17
پاسخ به این نظر

بسیار بسیار مفید بود.ممنونم

Afsaneh
1392/07/10
پاسخ به این نظر

عالی بود. اطلاعات مفیدی در اختیارم گذاشتید.

سحر
1392/07/14
پاسخ به این نظر

سوالی داشتم برای شناخت بازار و شناسایی بهترین فرصت ها و ایده های نو فکر میکنینکدوم رشته کارامدی بیشتری داره؟
مدیریت MBA یا بازرگانی بین الملل؟

هادی
1393/04/23

به نظر من رشته مدیریت بازرگانی بین الملل با MBA تفاوت چندانی نداره و فقط تفاوت آن در این است که رشته های فنی و مهندسی برای ارتقای شغلی خود و بحث های مدیریتی در زمینه فنی وارد این رشته می شوند تا در رشته ی تخصصی خودشان از لحاظ مدیریتی نیز پیشرفت داشته باشند.

کیومرث
1392/08/28
پاسخ به این نظر

با درود فراوان .

محمود
1392/11/28
پاسخ به این نظر

با تشکر.به نظرشما با توجه به شرایط فعلی کشورمان از نظر اقتصادی و روابط بین الملل .رشته مدیریت اجرایی یا بازار یابی داخلی بهتراز بازاریابی بین الملل از نظر شغلی نیست؟

فریماه
1397/04/07

سلام.ب نظر من با توجه ب حرف خودتون ک شرایط داخلی رو هم در نظر گرفتین،،بازرگانی بین المللی بهتره چون با این وضعیت مملکت نمیشه ریسک کرد ک داخلی بخونین..الان خیلی از شرکت ها در حال از بین رفتنن ولی اگه مدرکتون بین الملل باشه حتی اگه تو ایران نتونین شغلی پیدا کنین تو ی شرکت خارجی میتونین استخدام شین.ب نظرم نباید توقع داشت ک بلافاصله بعد از گرفتن مدرک تو زمینه بازرگانی شغل پیدا کنید.

میثم
1393/05/18
پاسخ به این نظر

به نظر من بازاریابی داخلی بهتر است.

علی
1393/09/30
پاسخ به این نظر

انصافا سایت مفیدی طراحی نموده اید تقاضا دارم در بخش آینده شغلی بیشتر راهنمایی فرمایید

یعقوب
1393/11/27
پاسخ به این نظر

بسیار عالی بود.لطفا بفرمایید کاربرد این رشته داخل مناطق آزاد تجاری چیست؟ ممنون

عسل
1394/06/03
پاسخ به این نظر

گرایش مالی در مورد چی بحث می کنه؟ فرقش با بازاریابس در چند واحده؟

ازاده
1394/06/17
پاسخ به این نظر

بازاریابی بین الملل بهتر هست یا بازاریابی ؟ چه تفاوتی دارن ؟

جوان
1394/06/28
پاسخ به این نظر

رشته های مدیریت متاسفانه اشباع شده. امسال دانشگاه ازاد بالای 95 درصد از شرکت کنندگان گرفت. فقط برای جلوگیری از ورشکستگی. ترمی 2.5 میلیون واقعا زیاده. بعدا این مدرک بگیری و بیکار باشی. به نظرم مدیریت فقط به درد ارگان های دولتی میخوره که طرف 100 تومان حقوقش بیشتر شه. دیگه امروزه مدرک به استثنا مدارک مرتبط با درمان هیچ ارزشی ندارن. وقتی با لیسانس چند ساله بیکاری همینه دیگه با ارشد هم بیکاری.

راحله
1395/05/24

قطعا اگر در رشته دانشگاهی خود بسیار مطالعه و تلاش داشته باشید با کسب تجربه و تسلط به زبان انگیلیسی محال است بیکار بمانید.من دانشگاه روزانه پیشنهاد میکنم برای چنین رشته ایی.مشکل جوانان ما این هست که انتظار دارند با مدرک دانشگاه آزاد و بدون هیچ مطالعه مفید سریع جذب بازار کار بشوند و باز هم این محال است.تلاش تلاش تلاش رمز پیروزی در هر رشته هست وگرنه تمام رشته ها بازار کار دارند.با تشکر از مطالب مفیدتون

باران
1394/07/01
پاسخ به این نظر

سایت خیلی خوبی دارید. ممنون. در جواب این دوستمون بگم رشته های مدیریت اشباع نشده. بعدم کلا با مدرک دانشگاه آزاد بهتون کار نمیدن. مگه اینکه پارتی داشته باشید. مدیریت تو تمام ارگان های خصوصی کاربرد داره. فقط باید کار بلد باشید و فقط دانشگاه رو تموم نکرده باشید. درسای تئوری تو مدیریت ارزش چندانی نداره باید عملی کار کنید. من دانشجوی سراسری مدیریت هستم. بچه های ما از سال دوم سوم جذب بازار کار میشن. شما با آیه ی یاس خوندن توی هیچ رشته ای کار پیدا نمی کنی. مدیریت که جای خود داره. کلا برای هر رشته ای فقط باید کار بلد باشی. اگه تجربه و هوش کافی تو مدیریت داشته باشید مسلما یه کار عالی با یه درآمد مدیر پیدا خواهید کرد. موفق باشید!

محمود
1394/11/05

با سلام در تکمیل صحبت های شما اگه آگهی روزنامه ها را بخونی متوجه میشی که بازار به سمتی حرکت میکنه که فروش محصولات از حالت سنتی به بازاریابی علمی بدون واسطه انجام میشه و تقریبا همه شرکت ها چه خصوصی یا دولتی نیاز به مدیر فروش دارن پس تا وقتی بازار هست نیاز به این رشته هم هست

فاطمه
1394/07/04
پاسخ به این نظر

سلام .خداقوت
ازمطالب خوبتون وراهنمایی های مفیدتون ممنونم.
میشه لطفا راهنمایی کنین که برای این گرایش (بین الملل) و گرایش مدیریت داخلی چه درسایی بیشترحائز اهمیت می باشد.باتشکر

بهناز
1394/07/05
پاسخ به این نظر

سلام باران جان من کارشناسی بازرگانی خوندم و خیلی دوست داشتم برای ارشد مالی بخونم خیلی تحقیق کردم و همه بلا استثنا گفتن موفق نمیشم یعنی حتی اگه وقت بزارم شاید مدرکی مالی باشم اما مالیچی نمیشم و به نفعمه تو رشته خودم ادامه بدم حالا می خوام بازرگانی بخونم اما ب خاطر بازار کارش بود ک علاقه نداشتم به این رشته الان که پیام شما رو خوندن یکم امیدوار شدم.ب نظرتون رو چه گرایشی سرمایه گذاری کنم بهتره ممنون میشم راهنماییم کنید

فاطمه
1394/07/07
پاسخ به این نظر

رشته مدیریت به خصوص گرایش بازاریابی بین الملل خیلی قشنگه. من خودم الان ارشد این گرایش رو دانشگاه فردوسی میخونم و 9 ماهه با کارشناسی مدیریت بازرگانی استخدام دانشگاه علوم پزشکی شدم و تو بخش مالیش کار میکنم

بهناز
1394/07/19

عزیزم منم مدرکم بازرگانی بود لیسانس ولی چون آشنایی نداشتم ک بازارهای خوب کاری معرفیم کنه خیلی اذیت شدم واسه همین دارم برای ارشد تحقیق می کنم ک چیزی بخونم تا با اتکا به مدرکم کار پیدا کنم نه پارتی ک از این مورد نمرم صفره.

محمود
1394/07/20
پاسخ به این نظر

باسلام
برای موفقیت در هر رشته ای داشتن هوش ودانش ریاضی از ضروریات است

parnaz
1394/07/28
پاسخ به این نظر

سلام من بین مدیریت مالی و مدیریت روابط بین الملل گیر کردم یکی نجاتم بده.نمی دونم کدوم بهتره .لیسانس امو حسابداری خوندم .می خوام مکمل هم دیگه باشند تو کار. بازار کار کدوم بهتره؟

حامد
1394/08/01
پاسخ به این نظر

سلام به نظر شما درحال حاضر با وضعیت کنونی کشور مدیریت بازرگانی داخلی بهتر یا بین الملل؟

مهسا
1394/09/24

سلام بین الملل بهترین انتخاب می تونه باشه.چون فرصت بیزینس خارج از کشور و نحوه عقد قراردادهای بین الملل در سر فصل های این رشته موجود می باشد..

سحر
1394/08/02
پاسخ به این نظر

سلام و عرض ادب من لیسانس معماری دارم ولی الان ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بین الملل قبول شدم ایا منطقیه برم ثبت نام کنم؟؟ قصدم رشته مدیریت اجرایی بود ولی این رشته رو قبول شدم چیکار کنم؟

الی
1395/06/11

سلام من هم لیسانس معماری دارم و الان مدیریت / بازاریابی قبول شدم و حتما میرم

البرز
1394/08/04
پاسخ به این نظر

سلام،ممنون از مطالب عالی بود، من فوق لیسانس مدیریت روابط بین الملل هستم به این امید این رشته رو انتخاب کردم که کار دولتی پیدا کنم اما متاسفانه هنوز بیکارم .

eli
1394/08/07
پاسخ به این نظر

سلام من ترم 5 مدیریت بازرگانی هستم و میخوام برای ارشد بازاریابی بین الملل دانشگاه سراسری بخونم برا همین از تابستان شروع کردم به خوندن کلان و ریاضی و زبان هم vocabularyمیخوندم اگه کسی دانشگاه سراسر درس میخونه خیلی ممنون میشم بهم کمک کنه برای منابع و این که چه درس هایی رو الان شروع کنم ...چون توی بعضی سایت ها برای تبلیغ آزمون های خودشون کتاب های خودشون و معرفی میکنند یا چند تا منبع معرفی کردن که گیج شدم.

گلسا
1394/09/12
پاسخ به این نظر

من رشته مترجمی زبان انگلیسی خوندم. در حال حاضر تو بانک کار می کنم. واسه ارشد می خوام بازرگانی بین الملل بخونم. می شه از شما دوستان هر یک که این رشته رو خونده من رو راهنمایی کنید که انتخاب خوبیه یا خیر؟ممنون

ادمین:
سلام
رشته تحصیلی این حقیر بازرگانی بین الملل بوده و راضیم. ولی به سلایق و علایق شما بستگی دارد.

محمد
1394/09/20
پاسخ به این نظر

سلام من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم نمیدونم برای ارشد بازاریابی بین الملل بخونم یا mba به هردوهم علاقه زیادی دارم ممنون میشم کمکم کنید

لاله
1394/11/26
پاسخ به این نظر

با سلام من دانشجو ترم 6 زبان و ادبیات انگلیسی هستمو به نظرشما ارشد مدیریت اجرایی بخونم بهتره یا مدیریت بازرگانی بین الملل؟خواهش میکنم راهنماییم کنید!

ادمین:
با سلام. هر دو خوب هستند ولی اگر مهارت زبان خیلی خوبی دارید و از روابط عمومی قوی بهره مندید، بازرگانی بین الملل برای شما مناسبتر است.

رحمانی
1394/12/01
پاسخ به این نظر

سلام.من ترم اخر رشته مدیریت دولتی هستم میخواستم ببینم برا ارشد رشته بازرگانی بین الملل بخونم بهتره یا mbaو اینکه اصلا دانشگاه فردوسی این دو رشته رو داره یا نه؟

حمیده
1394/12/13

سلام دوست عزیز. دانشگاه فردوسی در حال حاضر فقط بازرگانی بین الملل داره..mba مشهد نداره .همه دانشگاها نداره قبول شدن سراسری هم سخته

مهدیه
1395/01/19
پاسخ به این نظر

سلام دوستان چه تفاوتی بین واحدهای بازگانی بین الملل و بازاریابی بین الملل وجود داره؟من سرچ کردم ولی تفاوتی ندیدم

حامد
1395/04/30

سلام، هیچ تفاوتی ندارن،البته الان دیگه دانشگاه ها با عنوان بازرگانی بین الملل دانشجو برمیدارن، اگه بخوایم یه توضیحی هم در موردشون بدیم، بازاریابی بین الملل زیرمجموعه بازرگانی بین الملل محسوب میشه،بازرگانی بین الملل تمام فعالیت های اقتصادی اعم از تولید بین الملل، مدیریت مالیه بین الملل و بازاریابی بین الملل در آنسوی مرزها رو شامل میشه.

ریحان
1395/02/20
پاسخ به این نظر

سلام ,
من مقطع کارشناسی رشته روان شناسیم میخوام برای ارشد تغییر رشته بدم بین mba و مدیریت بازرگانی بین الملل موندم و اینم بگم که احتمالا وارد کار های واردات بشم بنظر شما کدوم بهتره و شانس قبولیم تو دانشگاه سراسری بیشتره ؟ ممنون

Kosar.ghasemi
1395/07/10

Slm Mba Kheyliii Sakhteee Age Riaziii Va Zabaentoon fuule Sherkat Konin Ghaboolam K Beshin Kheyli Bayad Vaght Bezaein

سعید
1395/02/31
پاسخ به این نظر

ممنون بابت سایت خوبتون.
میخواستم بپرستم مدیریت بازرگانی گرایش بین الملل رو کسی بخواد تو دانشگاه های خارج از ایران بخونه به چه اسمی باید جسنجو کنه؟یا اصلا چنین رشته ای تو تقسیم بندی های بین المللی وجود داره یا نه؟اگر هست چیه؟ ممنون میشم بگید

مهدی
1395/04/03

سلام دوست عزیز، مدیریت بازرگانی با گرایش بین الملل را به اسم mib (master of international business) می توانید جستجو کنید. در ضمن تا جاییکه من معلومات دارم mib در تقسیم بندی های بین المللی وجود دارد.

مریم
1395/06/27
پاسخ به این نظر

سلام با تشکر از سایت خوبتون
من دیپلم حسابداری دارم و کارشناسی و ارشد رو در رشته زمین شناسی اقتصادی خوندم، IELTS دارم و در زمینه فروش مواد معدنی مشغول بکار هستم 2تاسوال داشتم از محضرتون اول اینکه میخوام بدونم دانشگاه تبریز رشته مدیریت بازرگانی بین الملل مقطع دکتری پذیرش داره و دوم اینکه به نظرتون خوندن دکترای این رشته به درد میخوره و کجا میتونم کار خوبی پیدا کنم؟

امیرحسین
1395/07/03
پاسخ به این نظر

من ارشد بازرگانی بین الملل دانشگاه علامه قبول شدم ،زبان مهمترین آیتم هست توی این رشته ولی حقیقتا جزو رشته های ناب هستش،به نظرم خیلی بهتر از mba هست که اشباع شده

حامد
1395/07/04
پاسخ به این نظر

سلام،درحال حاضر دانشگاه تبریز دکتری مدیریت رو نداره.

امیر
1395/07/29

سلام هنوز نداره دوست عزیز...

دانشجو
1395/09/03
پاسخ به این نظر

مدیریت محترم سایت اسم این رشته مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی بین الملل هست نه بازاریابی بین الملل

محمدرضا
1395/10/24
پاسخ به این نظر

سلام و عرض ادب
متاسفانه خیلی از عزیزان با اینکه سطح تحصیلات خیلی بالائی دارند ولی متاسفانه کار اجرائی انجام ندادن و به همین دلیل با نوسانات اقتصادی روبرو میشیم ْ از شما بزرگوار خواهشمندم در زمینه اجرائی در دوران تحصیل هم اشاره بفرمائید ./ با تشکر

فائزه
1396/10/22

سلام.حرف جنابعالی درست ولی باید کارباشه یاجای باامنیت براکار.درسته کارمدیریت بازرگانی بین المللی باشوق باشه راحته ومن چنجا کارکردم وچیزایی باچشم خودم دیدم که انصرافمو نوشتم گذاشتم رومیز

نگین
1395/12/04
پاسخ به این نظر

سلام تفاوت درس بازارشناسی و مسائل بازاریابی با درس بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته در چیه؟

فایزه.دانشجوارشدمدیریت بازرگانی بین المل
1396/10/22
پاسخ به این نظر

سلام.تاجایی بنده حقیر اطلاع دارم بازارشناسی درموردشناسایی ورود به بازار هست و بازاریابی درمورد فروش و درک رضایت مشتری

معین
1397/05/08
پاسخ به این نظر

خیلی جالب بود کمک کرد واسه ارشدم تصمیم بهتری بگیرم

Najmeh
1397/06/21
پاسخ به این نظر

با عرض سلام و ادب...من بسیار مشتاقم که در آینده تاجر شم .تجارت و کارآفرینی یکی از بزرگترین خواسته های منه..به نظر شما بهترین زیر شاخه مدیریتی برای فردی مثل من چی هستش من بین دو رشته ی مدیریت بین الملل و مدیریت بازرگانی گرایش تجارت الکترونیک دو به شک هستم ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید

مصطفی
1397/08/07
پاسخ به این نظر

سلام.من کارشناسی مدیریت بازرگانی خوندم.دقیقا یکماهع دیگه مصاحبه دارم برای کارخانه بین المللی الیاف.به نظرشما برای موفقیت تو این فضای کاریم با مدرکی که دارم چه مطالبی رو باید روش بیشتر تمرکز کنم بیشتر مطالعه کنم تا خودمو توی واحد سازمانیشون بکشم بالا

ماریا
1398/07/18
پاسخ به این نظر

با سلام من فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی هستم و با توجه به اینکه دروس دانشگاهی خیلی کاربردی نیس برای کسی که بخواهد وارد بازار کار در این رشته شود چ کتاب هایی دیگه ای یا دوره ای دیگر را بایستی بگذراند

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
653 Z
آقای مشاور