معرفی مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی داخلی

48,917 بازدید

هدف از این رشته عبارت است از: آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حلهای مختف در مورد هر مسأله و تصمیم گیری و اجرای تصممیمات اتخاذ شده. افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت شرایط و اوضاع و احوال متغیر اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاسی و تطبیق برنامه های سازمان با شرایط جدید و ایجاد زمینه لازم و تشویق دانشجویان به خودآموزی و رشد فردی و حرفه ای.

واحدهای درسی در دانشگاه:

 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • تئوریهای مدیریت پیشرفته
 • تحلیل آماری
 • مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • بازارشناسی و مسائل بازاریابی
 • مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
 • حسابداری مدیریت
 • تحقیق در عملیات پیشرفته
 • اقتصاد مدیریت
 • سیستمهای اطلاعات مدیریت پیشرفته
 • اقتصاد بازرگانی ایران
 • بازارها و نهاد های مالی
 • مدیریت سرمایه گذاری ها
 • سمینار در بازرگانی داخلی

آینده شغلی:

فارغ التحصیلان این رشته با اطلاعات وسیعی که در زمینه های مختلف بازارگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی پیدا می کنند، به خوبی می توانند در سطح مدیران اجرایی در سازمانهای بازرگانی، صنعتی و دولتی به کار اشتغال ورزند و یا در سمت مشاور مدیریت انجام وظیفه نمایند. انتظار می رود این فارغ التحصیلان پس از کسب تجربیات کافی بتوانند مسئولیتهای بیشتری را در سطوح بالای سازمان عهده دار شوند. علاوه بر این، فارغ التحصیلان این دوره می توانند در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی که امروز در موسسات بزرگ اهمیت زیادی برخوردار است، مشغول بکار شوند. اما از این نکته نبایستی غافل شد که تنوع دروس ارائه شده و فاصله آن تا مباحث عملی و کاربردی، آینده را برای فارغ التحصیلانی که قصد دارند کارآفرین باشند، دشوار می سازد. بنابراین این وظیفه به عهده خود دانش آموختگان می باشد که در کنار ارتقاء سطح علمی خود، نگاه ویژه ای به محیط کسب و کار داشته باشد. این دانشجویان بایستی به گونه ای خود را تربیت نمایند که به محض ورود به بازار کار به دنبال ایجاد کار باشند، هرچند که با توجه به مورد نیاز بودن این رشته در بسیاری ار سازمانها و شرکتها، اعم از تولیدی و خدماتی، احتمال جذب در این محیط ها را نیز بالا برده است، آما به زعم پاپیروس دانشجویان این رشته در صورت خودباوری، کسب مهارتهای لازم هنگام تحصیل و کمی چاشنی جسارت، می توانند مولدان اشتغال در کشور باشند. با کمی اندیشه و پروراندن ایده و با استفاده از حلقه های سنتی تجارت در کشور میان تولید کنندگان و بازار مصرف، می شود وارد این بازار شد (کاری که چین از آن طرف دنیا انجام می دهد)، گرچه این ورود نیز ظرافتهایی را می طلبد، اما اگر صادق باشیم" کسی که دیکته نمی نویسد، غلط هم نخواهد داشت". نهایتا به این دانشجویان توصیه می گردد، ابتدا اهمیت دروس رشته خود را باور کنند، سپس فکر و ذکر آنها هنگام تحصیل به درک عملی شرایط کاری در بازار معطوف گردد. گرچه این مهم به سادگی امکانپذیر نخواهد بود، اما شیرینی بسیار به همراه دارد. یک مدیر بازرگانی باسواد نیازمند دانش زبان خارجی می باشد، لذا این مساله را نیز حتما در دستور کار قرار دهند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

 • علاقه مندی به مفاهیم و مباحث مدیریتی و بازرگانی (بسیار مهم)
 • قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی و بازار
 • کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (زبان، ICDL و ... )
 • مهارتهای روابط عمومی بسیار بالا

نظرات

فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی
1392/07/15
پاسخ به این نظر

با سلام و تشکر از اطلاعات خوبی که ارائه دادید. بنده فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه پیام نور هستم و متاسفانه نمی دانم کدامیک از گرایشهای مربوطه را انتخاب کنم. امسال میخواهم دانشگاه سراسری شرکت کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید.
با تشکر

حسامی
1394/08/07

سلام دوست عزیز
شما تقریبا 2 سال پیش پیگیر ادامه تحصیل بودید .بنده الان شرایط سابق شما رو دارم. کارشناسی مدیریت دارم نمیدونم کدوم گرایش مدیریت رو انتخاب کنم برای ارشد که کاربردی تر باشه.خوشحال میشم راهنماییم کنید.

علی
1395/06/30

سلام برو دنبال کار آزاد، از درس چیزی در نمیاد ما که عمر نوح نداریم تا کی میخواهید درس بخونید، آخرش که چی!؟

علی
1395/07/24
پاسخ به این نظر

با سلام، بهترین کار اینست که شما بتوانید دوسه ماهی در یک شرکت کار کنید که هزار بار بهتر از این ست که شما دو سال عمر خودتونو در دانشگاه تلف کنید. شما اگر می توانید موارد مرتبط با کارشناس بازرگانی را بصورت دوره بگذرانید و بعد بروید دنبال کار. درس یعنی تلف کردن عمر

مرچان
1396/04/13

شما اگه کار پیدا کردین سلام منو هم بهش برسونین. من دو ساله در به در دنبال کارم ولی هر روز بدتر از دیروز...رسما افسردگی گرفتم بعد از تموم شدن درسم.

احمد
1395/08/24
پاسخ به این نظر

درس خواندن دریچه جدید به دنیای آن موضوع است که شما علاقمند هستید بدانید باید به این نکته توجه نمود تجارب افراد حرفهای در قالب کتب اورده شده است که شما از طریق ان سرنخ موضوعات را کشف و درک مینماید و برای حرفهای شدن در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به کسب تجربه مینماید اگر فردی با مطالعه(کسب دانش) وارد یک حرفه شود خیلی زود تر از فردی که اطلاعات در حوزه فعالیت خود ندارد و علاقه به درس خواندن ندارد حرفهای خواهید شد فاکتور موفقیت 1-مطالعه 2-کار اجرای و عملی 3پشتکار -دیدن آینده روش (حس خوب)

mosafer
1397/01/25
پاسخ به این نظر

من فوق الیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی داخلی دارم به هیچ دردی نمی خوره حتی شهرداری برای جارو کشیدن تو سطح شهرم قبولش نداره برین دنبال کار و بی خیال درس بشین آخر درس خوندن پول حرام کردن هست وبه هیچ دردی نمیخوره درس نخونید من شدم راننده کامیون برید این همه پول خرج دانشگاه میکنی برین سرمایه گذاری کنید بهتر سود داره تا درس

سید جلال
1397/04/17
پاسخ به این نظر

اولا دوستانی که میخوان ادامه بدن همه رشته های مدیریت خوب هستن و اگر واقعا تلاش کنید سریع جذب بازار کاریا خودتان کارافرین میشوید چون راه و چاه روبلدین و اون دسته عزیزانی که میگن درس چی میده :مگر میشه یه دوچرخه سوار حس یک خلبان رو درک کنه

اگه واقعا تلاش کنید و صرفا دنبال مدرک نباشید خیلی چیزها فرا میگیرید که بتوانید کاری را شروع کنید

شما اول برنامه ریزی کنید روزانه ماهانه سالانه دوما هدف خودتون رو انتخاب کنید اگر درس خواندن در این برنامه شما برای رسدن به هدف قرار داشت برید

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
649 Z
آقای مشاور