معرفی مدیریت جهانگردی گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

30,667 بازدید

دوره کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی یکی از دوره‌های تحصیلی آموزش عالی است که هدف از ایجاد آن آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت گردشگری و ارائه بینش‌های علمی لازم جهت اداره اثربخش و کارآمد سازمان‌های مرتبط با این صنعت است. در این دوره دانشجویان با یافته‌های نوین مدیریت جهانگردی، به عنوان یک مقوله علمی مستقل آشنا خواهند شد.

واحدهای درسی در دانشگاه:

 • مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی
 • اصول مدیریت و بازاریابی خدمات
 • سامانه های اطلاعاتی در صنعت جهانگردی
 • مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی
 • محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری
 • تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی
 • خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی
 • حسابداری مدیریت در صنعت جهانگردی
 • ارزیابی طرحهای توسعه جهانگردی
 • روشهای کمی در جهانگردی
 • مدیریت اکو سیستم های طبیعی
 • برنامه ریزی جهانگردی در کشور های در حال توسعه
 • مدیریت استراتژیک گردشگری
 • سمینار در مسائل جهانگردی پایدار

آینده شغلی:

پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی در این رشته شما توانایی این را خواهید داشت که در مشاغلی همچون تور، مدیریت داخلی هتل‌ها، مدیریت آژانس‌های هوایی، سازمان میراث‌فرهنگی، راهنمای موزه‌داری، عضو هیات علمی و تدریس مشغول به فعالیت شوید.

در کشور ما به سبب عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و همچنین آشنا نبودن بسیاری از افراد جامعه با مشاغل مرتبط با مدیریت جهانگردی و صنعت توریسم، فعالیت‌های معدودی در این زمینه انجام می‌پذیرد. به همین دلیل تاکنون به ‌جز در زمینه تورهای مسافرتی داخلی و خارجی، بازار رقابتی در این صنعت و در زمینه جذب توریست و سرمایه‌گذار وجود ندارد.
در کشورهای دیگر همچون آلمان این رشته به ‌صورت پویا دنبال می‌شود. ولی در کشور ما به سبب عدم وجود امکانات لازم، این رشته از مسیر پویای خود خارج شده است. اینکه یک دانشجو بتواند به عنوان یک دستیار یک تور مسافرتی را هدایت کند یا در یک موزه بتواند به عنوان راهنما عمل کند هم موجب بالارفتن تجربه و اعتماد به ‌نفس در دانشجویان می‌شود و هم اینکه به سبب علاقه‌مندی که به این رشته دارد سعی در ارائه بهترین آموخته‌های خود می‌کند که به خودی خود برای رشته مدیریت جهانگردی تبلیغ به ‌حساب می‌آید و این رشته نیز بیشتر در میان افراد جامعه معرفی می‌شود.
برای دریافت مجوز «راهنمایی تور» به صورت رسمی و «‌آژانس مسافرتی» باید مدرک مدیر مجموعه مرتبط با مدیریت جهانگردی بوده که این مسئله هم‌اکنون جلوی ایجاد بازار غیرتخصصی را گرفته و از ورود سودجویان به این بازار جلوگیری کرده است. لیکن یکی از علل اینکه سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری در این مجموعه‌ها نیستند عدم وجود حس کارکرد تیمی و اعتماد کاری است. سرمایه‌گذاران حاضر نیستند سرمایه خود را در اختیار فارغ‌التحصیلان این رشته قرار داده و اعتمادی به بازگشت سرمایه خود در این زمینه ندارند.
«شاهین» مدیر داخلی یکی از هتل‌ها در تهران، در زمینه عدم وجود بازار رقابتی در این صنعت به این نکته اشاره می‌کند که «خدمات ارائه شده در این صنعت در مقابل استانداردهای جهانی در واقع هیچ است. اگر ما توقع صنعت توریسم فعال و درآمدزا را در کشور خود داریم مهم‌ترین مسئله، ارائه خدمات استاندارد است، هرچه از کیفیت خدمات بکاهیم از سمت دیگر مشتریان بالفعل و بالقوه خود را از دست داده‌ایم که این مسئله خود یکی از علل برآورده نشدن توقعات ما از این صنعت است.
«مونا» راهنمای موزه، یکی دیگر از مشکلات این شغل را دستمزد آن می‌داند و می‌گوید: «دستمزد در این شغل خیلی پایین است و نیازهای روزمره را برآورده نمی‌کند. آن‌هایی که در موزه‌های دولتی یا در سازمان میراث‌فرهنگی مشغول به‌کارند که از مزایا و حقوق کارمندی برخوردارند ولی افرادی که در مجموعه‌های خصوصی فعالیت می‌کنند یا به ‌صورت قراردادی یا پیمانکار شاغلند دستمزد ناچیزی در قبال تمام فعالیت‌هایی که ارائه می‌دهند دریافت می‌کنند (1).

در هر صورت، 2 احتمال افزایش رونق این صنعت در کشور را می‌توان بدین صورت توصیف‌کرد: حمایت‌های دولتی در عرصه سرمایه‌گذاری، جلب مشارکت خارجی، حمایت از مجموعه‌های داخلی و میزان تبلیغات شهری و شکل‌گیری رسانه‌های تخصصی شنیداری و دیداری و مکتوب با هدف اشاعه فرهنگ سفر.

البته در چند سال اخیر دولت گام‌هایی را در این زمینه برداشته‌اند که می‌توان به ارائه سفرکارت به کارمندان سازمان‌ها و ادارات و متعاقب آن ارائه تسهیلات سفر از سوی بانک‌های خصوصی در قالب کارت‌های اعتباری سفری به منظور افزایش میزان سفرهای بین‌شهر و رونق‌ تورهای داخلی اشاره کرد. هر چند این فعالیت‌ها پاسخگوی نیازهای این صنعت نبوده است لیکن شروع این فعالیت‌ها نشانگر توجه بخش‌های خصوصی و دولتی به این صنعت است. به عقیده پاپیروس این صنعت جزو صنایع پیشرو جدید بشر خواهد بود و توجه به آن از اولویتهای هر دولتی خواهد بود اما در این میان خود دانش آموخته نیز بایستی مهارتهای خود را تقویت سازد تا سرمایه گذاران با آرامش خاطر به آنها اعتماد نمایند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

 • علاقه مندی به مفاهیم و مباحث مدیریتی و جهانگردی (بسیار مهم)
 • قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی
 • کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (حداقل دو زبان، ICDL و ... )
 • مهارتهای روابط عمومی بسیار بالا
 • داشتن روحیه پویا و پر تحرک

(1) برگرفته از سایت مدیران آریا

نظرات

منظر
1391/08/19
پاسخ به این نظر

mamnon az matalebe khobeton

سیامک
1392/02/23
پاسخ به این نظر

ممنون بابت مطلب کاملتون

ف.خسرویان
1392/06/22
پاسخ به این نظر

ممنونم از راهنمایی شما از این رشته،واقعا خیلی مفید بود.به امید بهتر ساختن ایرانمان!!!!!خسرویان

الهام
1392/09/16
پاسخ به این نظر

سلام یعنی اگه کسی جز زبان فارسی زبان دیگه ای بلد نباشه نمیتونه وارد این رشته بشه؟

وانیا
1392/09/21

بله خود این رشته زبان انگلیسی به صورت تخصصی دارد و 4واحد زبان دوم(فرانسه.آلمانی.عربی)داره که بدون زبان جایی استخدام نداره

نسترن
1392/11/12
پاسخ به این نظر

من بینهایت به این رشته علاقه دارم و قصد دارم در اینده مدیر یک ازانس هواپیمایی بشم.مررررررررسی

علی
1392/11/13
پاسخ به این نظر

باسلام. گردشگری رشته خوبیه ولی متاسفانه استاد گردشگری نداریم

عاطفه
1392/11/28
پاسخ به این نظر

سلام.
از راهنمایی هاتون درباره این رشته فوق العاده جدید و جذاب متشکرم. من خودم دانشجوی کارشناسی مدیریت جهانگردی هستم اما متاسفانه عوامل تلاشی برای پیشبرد هرچه بهتر این رشته ندارند . خواهشمندم به دانشجویان جهانگردی این علم نوین در دنیا هم اهمیت بدید . شاید آینده دست ما هم باشه : مطمئنا اینطور هست.
متشکرم

مهرنوش
1392/12/07
پاسخ به این نظر

عزیزم یکم به حرفات توجه کن.
ارشد برنامه ریزی توسعه ی گردشگری بره تور بگردونه و راهنمای موزه بشه؟؟
واسه این کارا سازمان میراث فرهنگی دیپلم میده
ارشد برنامه ریزی توسعه باید مشاور طرح های ملی منطقه ای بشه
یا تو شهرداری و فرمانداری بکار گرفته بشه تا کم کم مملکت ازین وضعیتش در بیاد
تا یکم گردانندگان شهر ها دید مناسب تری از گردشگری بدست بیارن
مدیر آژانس و راهنمای تور فقط یک بخش کوچیک و حقیر این ماجراست.

عباس
1393/06/23

احسنت به این نظر ، توسری زدن کار این افکار کوته بین است . خودم شاغل در میراث هستم. اصلا راهنما شدن که نیازی به داشتن این دنگ وفنگا ندارد که بری درس راهنمای تور شدن بخونی.

صانعی
1396/08/27

بله. کاملا صحیح می فرمایید.

محمد
1396/12/15

سلام خانم مهرنوش
اگه مشکلی نیست بفرمایید حال پس از گذشت 4سال از این بحث آیا شما رسیدید به آنچه فکر میکردید ؟

شایان
1397/07/07

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز ، بنده کاملا با شما مخالفم ، بنده چهار سال هست که راهنمای تور هستم و باور کنید لیدرتور بودن به شلوار شیش جیب پلنگی یا دستمال سر بستن نیست به لباس های مارک و هدلامپ داشتن نیست به داشتن کارت لیدری سازمان نیست ، راهنمای تور باید مدیریت بحران فوق العاده ای داشته باشه باید سازگار باشه باید صبور باشه باید قوی باشه باید کنترل کننده ی خوبی باشه ، بنده لیدر میشناسم که هزاران نفر اون رو استاد خطاب میکنند اما چنان آبروریزی های در کارنامه اش وجود داره که غیر قابل بخشش هست ، لیدر بودن به معنی کمدین بودن یا مسخره بودن نیست ، باید همه چیز روی اصول باشه ، واقعا همگی این کار رو ساده گرفتین که بی سوادی بی داد میکنه

مینا
1393/11/27
پاسخ به این نظر

لطفا تفاوت برنامه ریزی توسعه جهانگردی و بازاریابی جهانگردی را توضیح بدهید . مرسی

فهیمه علایی
1395/03/17

با سلام در جواب به این دوست عزیزمون باید بگم خیلی تفاوت آنچنانی ندارن حتی در دروسی که ارائه میشه ولی در بازاریابی بیشتر به بحث مدیریتی ،اقتصادی و حسابداری توجه میشه ولی در برنامه ریزی توسعه بیشتر به بحث محیط زیست و برنامه ریزی و طرح های کلان توسعه پایدار و بخش فرهنگی توجه میشود. من دانشجوی ارشد رشته برنامه ریزی و توسعه توریسم هستم و لیسانس مدیریت جهانگردی.براتون آرزوی موفقیت دارم.

فاطمه
1396/02/07
پاسخ به این نظر

من ترم ۴مدیریت جهانگردی دانشگاه بابلسرم استاد های اینجا با تجربه هستن و من هم در حال یاد گیری دو زبان فرانسه و انگلیسی هستم خیلی زبان تو این رشته اهمیت داره دوستان

النا
1397/01/13
پاسخ به این نظر

سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدی ک گزاشتین فقط یه چیزی دوران این تحصیل چند سالس؟

bita
1397/02/02
پاسخ به این نظر

سلام
من یک سوال دارم
الان میخوام بدونم زبان هایی که در این رشته تدریس میشه عربی رو هم یعنی شامل میشه؟؟؟

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
647 Z
آقای مشاور