جمعه 30 دی 1390 - 12:54

سهمیه مربیان و استعدادهای درخشان آزمون دکتری 91

منبع: خبرگزاری مهر دسته: دانشگاهی 12,466 بازدید

سهمیه مربیان : بر اساس مصوبات معاونت آموزشی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری، 30 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو به شرط کسب 80 درصد نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد به مربیان رسمی و رسمی آزمایشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی است که پذیرش دانشجوی آنها از طریق آزمون سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد.

سهمیه استعدادهای درخشان: داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش در دوره دکتری (Ph.D) می‌توانند براساس آیین‌نامه شماره 3536/2 مورخ 1386/6/31 شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم‌ تحقیقات و فناوری اقدام کنند. داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش در دوره دکتری می توانند براساس آیین نامه شماره 3536/2 تاریخ 31 شهریور 86 شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام کنند. در ماده 2 این آیین نامه که به عنوان آیین نامه ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر نام دارد آمده است: ماده 2: افراد مشمول این ماده می توانند بدون شرکت در آزمون ورودی برای تحصیل در دوره بالاتر مستقیماً توسط دانشگاهها پذیرفته شوند. همچنین در ماده 6 آیین نامه یادآور شده است: دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دارای شرایط زیر می توانند با اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر بدون شرکت در آزمون ورودی در دوره تحصیلی دکتری ادامه تحصیل دهند: دارا بودن حداقل میانگین کل 17 و حداقل دو مقاله در مجلات علمی – پژوهشی نمایه شده معتبر ملی و بین المللی دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی ارشد و محاسبه میانگین کل دروس دوره کارشناسی ارشد بدون در نظر گرفتن نمره پایان نامه. پذیرش دانشجویان مشمول این ماده مازاد بر ظرفیت و با رعایت مفاد مندرج در آن، طبق دستورالعمل مصوب شورای آموزشی دانشگاه انجام می شود. معاون سازمان سنجش آموزش کشور درباره شرکت داوطلبان گروه استعداد درخشان در اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی گفت: توصیه می شود افراد مشمول آیین نامه استعداد درخشان هم در آزمون ثبت نام کنند و هم در آن شرکت کنند. دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ظرفیت پذیرش در دوره دکتری محدود است و از سوی دیگر دانشگاهها برای پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان اختیار دارند و ظرفیت گروه استعداد درخشان را دانشگاه تعریف می کند. خدایی یادآور شد: به داوطلبان گروه استعداد درخشان که مایل به ورود به مقطع دکتری تخصصی هستند توصیه می شود ضمن ثبت نام در آزمون نیز شرکت کنند. وی خاطرنشان کرد: با توجه به محدود بودن ظرفیت استعداد درخشان، ممکن است فرد بتواند از طریق پذیرش آزاد در رشته مورد نظر خود پذیرش شود اما در صورت شرکت نکردن در آزمون این امکان را از خود سلب کرده است. به گزارش مهر، براساس مندرجات دفترچه آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی امتیاز متقاضیان استعدادهای درخشان بر اساس آیین نامه وزارت علوم است. داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش در دوره دکتری می توانند براساس آیین نامه شماره 3536/2 تاریخ 31 شهریور 86 شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام کنند. پذیرش دانشجویان مشمول این ماده مازاد بر ظرفیت و با رعایت مفاد مندرج در آن، طبق دستورالعمل مصوب شورای آموزشی دانشگاه انجام می شود. برای رفاه حال دوستان متن آیین نامه جهت دانلود قرار قرار داده شده است.

نظرات

هستی
1390/09/19
پاسخ به این نظر

سلام. این آیین نامه استعداد درخشان چی هستش؟ فارغ تحصیلان دانشگاه آزاد می توانند از آن استفاده کنند؟

جواب هستی
1391/03/23

سلام تو آئین نامه هیچی راجع به نوع مدرک قید نشده(اعم از مدرک دانشگاه آزاد یا دولتی) اما متاسفانه بعضی از این دانشگاهها مثل ... با ایجاد قانون من درآوردی اقدام به پذیرش دانش آموختگان دولتی میکنه و اونم با الویت برتر دانش آموختگان خودش. وزارت علوم یه بخشی رو اختصاص بده به ثبت نام استعدادهای درخشان که همه مدارکشون ر اونجا بذارن تا خود وزارت علوم اقدام به بررسی پرونده های متقاضیان بکنه. در واقع در حال حاضر با این کار وزارت کلی نارضایتی از روند پذیرش استعداد درخشان ایجاد شده که دودش تو چشم همه داره میره، اونوقت افراد لایق بیرونن

کاظم
1390/10/07
پاسخ به این نظر

با سلام آیا داشتن شرط معدل و مقاله برای استفاده از آیین نامه استعداد درخشان کافی هستش یا اینکه شرط دارا بودن مدارک زبان هم هست؟

مهدی
1391/10/23

حتماً باید معیار واحدی برای همه باشد

رستمی
1390/10/07
پاسخ به این نظر

با سلام میخواستم بدانم آیا اگر داوطلبی 2 الی 3 سال از فارغالتحصیلی اش در مقطع کارشناسی ارشد گذشته باشد هم می تواند از آیین نامه استعداد درخشان استفاده نماید؟ یا شرایط برایش فرق می کند؟ آیا برای استفاده از این آیین نامه باید مستقیما مدارک را برای آن دانشگاه ها ارسال نمود ؟ آیا ارسال مدارک قبل از برگزاری آزمون دکتری باید باشد یا بعد از آن؟ با تشکر

راضیه
1390/10/23
پاسخ به این نظر

سلام. این آیین نامه استعداد درخشان چگونه باید پیگیریش کنیم؟

پاپیروس
1390/11/26

خدمت دوستان گرامی عرض شود در هر دانشگاه یک دفتر یا کمیته استعدادهای درخشان وجود دارد که یکی از وظایف آنها "معرفی دانشجویان واجد شرایط استفاده از آئین نامه های مربوط به استعدادهای درخشان به مراجع ذیربط" محسوب می گردد. دانشجویان برای استفاده از این تسهیلات بایستی با این دفاتر تماس حاصل نمایند. بدیهیست استفاده از سهمیه بدون کنکور بایستی قبل از آزمون آن مقطع و از طریق تکمیل فرم درخواست پیگیری شود تا درخصوص اختصاص سهمیه تصمیم گیری شود. به عنوان مثال دانشگاه اراک در سایتش اعلام کرده است "دانشجویان واجد شرایط و متقاضی استفاده از سهمیه پذیرش بدون آزمون در دوره کارشناسی ارشد می توانند در خرداد ماه هر سال برای دریافت فرم مربوطه به دفتر استعدادهای درخشان مراجعه نمایند." پایدار باشید.

اسدی
1390/11/02
پاسخ به این نظر

با سلام ضمن عرض ادب و احترام، آیا داشتن مدرک زبان الزامی است؟ آیا با داشتن تعداد مقالات بیشتر از دو مقاله علمی پژوهشی امکان پذیرش معدل های کمتر می باشد؟ با تشکر فراوان

پاپیروس
1390/11/26

پیشنهاد می شود با کمیته استعدادهای درخشان دانشگاه مکاتبه شود، زیرا استفاده از این سهمیه به وضعیت علمی، معدلی و مدارج رقبای شما نیز بستگی دارد و یک قاعده ی صد در صد نیست. من خودم هنگامیکه برای استخدام در سازمان ملل شرکت کردم متوجه شدم چقدر رقیبای بهتر از من نیز وجود دارند. اگر فکر می کنید شرایطش را دارید اقدام کردن نفعی نداشته باشد، ضرری هم ندارد. اما در خصوص داشتن مدرک زبان، الزام یا عدم الزام آن، به دست کمیته مذکور است اما لازم به یادآوری است که مدرک زبان، نه فقط در اینجا بلکه در خود آزمون هم موثر است پس توصیه می گردد.

محسن
1390/11/05
پاسخ به این نظر

سلام. من عضو هیات علمی رسمی آزمایشی دانشگاه آزاد هستم. چرا سال پیش سهمیه مربی به ما تعلق می گرفت ولی امسال نمیگیره. چرا به غیر انتفاعی و پیام نور تعلق میگیره؟ نمیدونیم کجا باید داد بزنیم دردمونو بگیم. هیچ جا جوابگو نیستند! ما قربانی مشکلات آقایان وزارت علوم با دانشگاه آزاد شدیم...

W
1390/11/09
پاسخ به این نظر

آقامحسن شماهم یک نامه اعتراضی به فاکس معاون آموزشی وزارت علوم بفرس وبه دوستان خودت که مثل تو مربی دانشگاه آزادهستن بگواین کا ررابکنند یا ایمیل معاون آموزشی را از سایت وزارت علوم نگاه کن ویک ایمیل بزن شاید جواب داد چون هنوز وقت هست برای اعمال کردن سهمیه ضررندارد

امین
1391/02/10
پاسخ به این نظر

با سلام با توجه به اینکه اینجانب رتبه 1 کنکور کارشناسی ارشد در رشته خودم در سال 83 بوده ام ایا مشمول استعدادهای درخشان برای استفاده از سهمیه دکتری در سال 91هستم چنانچه مشمول هستم چه کاری باید انجام بدهم ؟
پاپیروس: شرایط استعدادهای درخشان به صراحت در فایل قید شده است که شامل این گزینه نمی باشد، اما می توانید باز هم به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه خودتان مراجعه نمایید و اطلاعات دقیقتر را جویا شوید.

ستاره
1391/03/01
پاسخ به این نظر

سلام. با توجه به افزایش ظرفیت ها، امسال ممکن است تا سه نفر پذیرش هم در دانشگاه ها بگیرند؟برای مثال دانشگاه علامه طباطبایی هر سال یک نفر پذیرش دکتری داشته.آیین نامۀ جدیدی مبنی بر پذیرش بیشتر در سال 91 نیامده است؟

مریم
1391/03/03
پاسخ به این نظر

سلام.من برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد از سهمیه استعداد درخشان استفاده کردم .آیا برای ورود به دوره دکتری در صورت داشتن شرایط لازم می توانم از این سهمیه است استفاده کنم یا خیر؟

sanaz
1391/04/05

na.chon yek bar estefade karde ast hage shagerd duvum az beyn miravad

کیومرث
1391/04/07
پاسخ به این نظر

چنانچه هم زمان دانشجویی در مصاحبه دانشگاهی پذیرفته شود و در دانشگاهی دیگر به مصاحبه برای استعداد درخشان دعوت شود و در هر دو دانشگاه پذیرفته شود در کدامیک از این دو دانشگاه به عنوان پذیرفته شده نهایی معرفی می شود و دانشجو خود در انتخاب چه نقشی می تواند داشته باشد

مریم
1391/04/28
پاسخ به این نظر

سلام.من قبلا مشکلمو مطرح کردم.حالا سوالم اینه که اگر شاگرد دومی با این شرایط نباشه ،تکلیف چیه؟

آلینا
1391/07/19
پاسخ به این نظر

با سلام آیا من که کارشناسی ارشد را بدون آزمون خوانده ام امکان دکتری بدون آزمون برایم نیست؟؟؟ و اینکه آیا با آیین نامه ی جدید دیگر فقط داشتن دو مقاله و معدل بالای17کافی نیست؟؟؟؟؟
در ضمن خدمت دوستان عرض کنم که تا جایی که من اطلاع دارم طبق قانون استفاده از تسهیلات به این صورت است که دانشجوی ممتاز پیام نور برای مقطع بالاتر فقط در پیام نور و نیمه حضوری در نیمه حضوری و دانشگاه آزاد در دانشگاه آزاد پذیرش می شوند.با آرزوی موفقیت برای تمام عزیزان!

صبیا
1392/07/03
پاسخ به این نظر

سلام. استعداد درخشان وزارت بهداشت برای شرکت در آزمون تربیت مدرس این سهمیه را دارد؟

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
422 N
پی دی اف وان