چهار شنبه 14 تیر 1396 - 10:09

دهه‌هفتادی‌‌ها کنکور را از رونق انداختند؛ کاهش نیم‌میلیونی

منبع: خبرآنلاین دسته: دانشگاهی 685 بازدید

محمدحسین نجاتی: کنکور از سال‌های اوج خود فاصله گرفته‌است. در ساله‌های پایانی دهه هفتاد و ابتدایی دهه ۸۰، متولدان دهه ۶۰ به واسطه جمعیتی بالایی که داشتند، پشت کنکور را شلوغ‌تر از همیشه کردند. حتی افزایش ظرفیت‌ها در دانشگاه‌ آزاد اسلامی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای متولدان دهه۶۰ و موجی که برای حضور در دانشگاه ایجاد کردند کافی نبود. این اتفاق کنکور را به دغدغه بزرگی برای جوانان در آن مقطع تبدیل و آزمون ورود به دانشگاه‌ها را «غول کنکور» نام زد.
اما بررسی‌ها طی ۱۰سال اخیر نشان می‌دهد، کنکور از رونق خود افتاده است. به طوری که از سال‌های آخر دهه ۸۰ کم کم تعداد داوطلبان کنکور سراسری روند رو به کاهشی را آغاز کردند و این روند در سال ۹۵ و ۹۵ به اوج خود رسید. براساس آمارهای رسمی سازمان سنجش آموزش کشور تعداد داوطلبان کنکور در سال ۱۳۸۷ یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود و این میزان در سال جاری به ۹۰۰ هزار نفر رسیده است که حکایت از کاهش حدود ۵۰۰ هزار نفری تعداد داوطلبان کنکور دارد. اتفاقی که می‌توان آن را رسیدن دهه هفتادی ها به کنکور دانست و حتی کم کم باید شاهد حضور دهه هشتادی‌ها در رقابت کنکور باشیم.

کنکور و رقابت بر سر صندلی‌های با کیفیت
چهل‌وهفتمین کنکور سراسری امسال با رقابت ۹۳۰ هزار داوطلب آخر این هفته برگزار می‌شود که این آمار نسبت به پنج سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. این اتفاق در شرایطی است که براساس آمار های رسمی تنها ۲۰ درصد داوطلبان جذب دانشگاه‌های دولتی می‌شود و با توجه به اینکه رشته‌های رایگان و با کیفیت در ایران در اختیار دانشگاه دولتی است می‌توان گفت رقابت در کنکور از تصاحب صندلی به تصاحب صندلی با کیفیت تبدیل شده است.
در حال حاضر به‌ازای هر دانشجو یک صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد و رقابت بر سر صندلی خالی به رقابت بر سر صندلی باکیفیت در مقایسه با دهه ۸۰ تبدیل شده است. چرا که در دهه های ۷۰ و ۸۰ رقابت برای تصاحب صندلی دانشگاهی بود. همین مسئله باعث ایجاد صف‌های چندین‌ساله برای ورود به دانشگاه شد و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، مانند تهران، شریف، امیرکبیر، شهید بهشتی و... رؤیایی برای داوطلبان بود، اما حالا دهه هفتادی‌ها در کشور به واسطه تعداد بالای کرسی‌های خالی در دانشگاه‌ها و افزایش ظرفیت دانشگاه‌های مادر و معتبر کشور، دست باز‌تری نسبت به دهه شصتی‌ها برای ورود به دانشگاه‌ها دارند.

نظرات

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
3762 N
پی دی اف وان