سه شنبه 26 آبان 1394 - 08:45

کدام رشته ها بیشترین بیکاری را در بین زنان تحصیلکرده دارند

منبع: خبرگزاری مهر دسته: بازار کار 1,369 بازدید

گزارشی از وضعیت اشتغال زنان دانش آموخته نشان می دهد که با وجود ۷ برابر شدن تعداد زنان شاغل اما بیشترین نرخ بیکاری زنان تحصیل کرده در برخی از رشته های علوم انسانی مانند علوم اجتماعی و حقوق است.
به گزارش خبرنگار مهر، طی دهه گذشته حضور زنان در آموزش عالی از رشد چشمگیری برخوردار بوده است، از مهمترین تبعات آن می توان به رشد شاخص های توسعه کشور به ویژه در حوزه آموزش اشاره کرد. بر این اساس دکتر لیلا فلاحتی و نسیم السادات محبوبی شریعت پناهی از گروه مطالعات زنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اقدام به بررسی تحلیلی از وضعیت اشتغال زنان دانش آموخته آموزش عالی کرده اند تا وضعیت زنان در ارتباط با ساختار اقتصادی و اجتماعی جامعه دقیق تر مورد ارزیابی قرار گیرد.
از مجموع بیش از ۷۶۸ هزار نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی، ۳۶۳ هزار و ۷۴۰ نفر مرد و ۴۰۴ هزار و ۳۱۱ نفر نیز زن است که بالاترین تعداد مردان بیکار در رشته مهندسی، ساخت و تولید با ۱۷۸ هزار و ۴۶۱ نفر است و بیشترین تعداد زنان بیکار نیز با ۱۳۴ هزار و ۷۹۱ نفر در رشته علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده اند. مجموعاً ۱۰۰ هزار و ۹۱۲ نفر مرد و زن در رشته های علوم انسانی و هنر و ۷۶ هزار و ۱۹۱ نفر نیز در علوم، ریاضی و کامپیوتر بیکار هستند. ۳۸ هزار و ۴۳۸ نفر در رشته های کشاورزی و دامپزشکی، ۲۵ هزار و ۹۹۷ نفر در رشته های بهداشت و رفاه (بهزیستی) و ۱۷ هزار و ۴۰۷ نیز در رشته خدمات بیکار هستند. از کل ۷۶۸ هزار بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی ۱۳ هزار و ۴۵ نفر رشته تحصیلی خود را اظهار نکرده اند.
به طور کلی بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب در گروه های تحصیلی، صنعت و فراوری (۴۱.۶ درصد)، روزنامه نگاری و اطلاعات (۳۰.۳ درصد)، کشاوزی و شیلات (۲۴.۸ درصد)، صنعت و فناوری (۲۲.۲ درصد) و معماری و ساختمان سازی (۲۱.۱ درصد) دیده می شود.
این در حالی است که به رغم حضور اکثریتی مردان در رشته های فنی و مهندسی بیشترین میزان بیکاری آنان در این رشته ها است و بیشترین بیکاری زنان در برخی از رشته های علوم انسانی مانند علوم اجتماعی و حقوق است.
برای کسب جزئیات بیشتر به آدرس زیر مراجعه فرمایید:
http://www.mehrnews.com/news/2967743

نظرات

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
3691 N
پی دی اف وان