پنجشنبه 29 مرداد 1394 - 23:14

رهبر باشید نه رئیس / اظهارت کارلوس کیروش درباره نقش مربی

منبع: ورزش 3 دسته: مدیریتی 1,197 بازدید

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تماشاگران، سرمربی تیم ملی ایران در کنار ژرار هولیه، یکی از مدرسان نخستین کنفرانس سرمربیان تیم های ملی آسیایی بودند. بخشی از صحبت‌های کروش درباره انتظارات بازیکنان از مربی‌شان و نقش مهمی که مربی می‌تواند در آمادگی بازیکن ایفا کند به شرح زیر است:
«ستاره‌ها از مربی انتظار راهنمایی دارند. اینکه محیط خوبی به وجود بیاورد. اکثر مربیان جهت مشخصی برای تیم‌شان ندارند. چند بازیکن را انتخاب می‌کنند و می‌گویند حالا ببینیم چه می‌شود. اما بازیکن رهبر می‌خواهد نه رئیس. وقتی در منچستر، بلان، ورون و بسیاری از ستاره‌های بزرگ دنیا حاضر هستند به عنوان مربی در تمرین چه ویژگی‌ای داری که بتواند آنها را جذب کند؟» هولیه در این مورد از کی‌روش هم سخت‌گیرتر بود و تفاوتی بین بازیکن ستاره و متوسط نمی‌گذاشت: «همه بازیکنان نیاز به راهنمایی دارند. چه ستاره باشد چه یک بازیکن معمولی، همه آنها از مربی یک رهبر و راهنما می‌خواهند.»

من همه کاره فرگوسن بودم

یک نفر، چطور می‌تواند راهنمای یک تیم باشد؟ ژرار هولیه راز این موضوع را افراد پشت سر سرمربی می‌داند: «به تیم پشت سرتان نگاه کنید، آنها باید یک تیم خوب باشند.» کروش که خودش نقش یکی از همین افراد را برای فرگوسن داشت، تاکید کرد هیچ مربی‌ای سوپرمن نیست و باید در کادر فنی هم مثل داخل زمین یک تیم بزرگ کنار سرمربی باشد: «ما سوپرمن نیستیم. باید کارها و ایده‌های‌مان را تقسیم کنیم. من هیچ‌وقت کمک مربی نبوده‌ام اما در منچستر انتخاب شدم تا هم یاد بگیرم و هم کمک کنم. کنار کسی که قدرت رهبری فوق‌العاده‌ای داشت. در انگلستان کمک‌مربی تصمیم‌های اصلی را می‌گیرد. روز اول از فرگوسن پرسیدم برنامه امروز چیه؟ او هم پرسید منظورت چیه؟ تو چه کاره‌ای؟ بعد از هفت روز ما با تیم به ایرلند رفتیم و فرگوسن رفت اسکاتلند! او کلید فراری را به من داد و اعتماد کرد. نشان داد وقتی من نیستم کارلوس همه کاره است. برای اولین‌بار، شش سال کامل فقط لذت بردم. همه تمرکزم روی فوتبال بود و فرگوسن تمام مشکلات را مدیریت می‌کرد.»

نظرات

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
3462 N
پی دی اف وان