معرفی مدیریت دولتی گرایش مدیریت تحول

19,265 بازدید

این گرایش از رشته مدیریت اولین بار در سال 1333 تحت عنوان علوم اداری در موسسه علوم اداری زیر نظر دانشکده حقوق دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برگزار شد. در حال حاضر این رشته در اکثر دانشگاه‌های کشور تحت عنوان مدیریت دولتی و با گرایش‌های مختلف در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود. هدف از این رشته عبارت است از: آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمانها، اداره ها و شرکتهای دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روشهای علمی در مدیریت.

واحدهای درسی در دانشگاه:

 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • تئوریهای مدیریت پیشرفته
 • سیستمهای اطلاعاتی مدیریت پیشرفته
 • تحلیل آماری
 • مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • نظامهای اداری تطبیقی پیشرفته
 • مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
 • فرایند خط مشی گذاری
 • تحقیق در عملیات پیشرفته
 • بررسی مسائل مدیریت دولتی ایران
 • روشهای تحقیق در رفتار سازمانی
 • نظریه و فرایند تحول سازمانی
 • نظریه ها و فرایند ارتباطات سازمانی
 • سمینار در مسائل رفتاری

آینده شغلی:

این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار کار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌های تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت می‌باشند، همچنین این فارغ التحصیلان بعنوان مشاور یا مجری در زمینه سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی می‌توانند فعالیت کنند. توصیه پاپیروس به دانش آموختگان این رشته این است که نسبت به کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (زبان، ICDL و ... ) تلاش ویژه ای داشته باشند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

 • علاقه مندی به مفاهیم و مباحث مدیریت (بسیار مهم)
 • قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی
 • کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (زبان، ICDL و ... )
 • داشتن روحیه نوگرایی و ایجاد تحول

نظرات

محمد رسول نخعی
1391/10/18
پاسخ به این نظر

سلام. امیدوارم همه دانشجویان موفق باشید.

سید عباس قرشی
1391/12/23

من خودم در رشته مهندسی صنایع تحصیل کرده ام اما با توجه به اینکه این رشته خیلی مورد توجه کسانی که در رشته های فنی درس خوانده و تخصص دارند، نیست ، باید بگویم که واقعا یک رشته بسیار تا بسیار شیرین و همینطور کاربردی میباشد و من از انتخاب این رشته واقعا خوشحالم .

majid
1392/07/23
پاسخ به این نظر

با سلام / می خواستم بگم من خودم دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی گرایش تحول هستم الانم ترم سومم ولی این رشته خیلی درس های منحصر به فرد خودشو ندار که بتوان گفت فارغ التحصیلان این گرایش می توانند کاری در خصوص تحول در سازمان انجام بدهند .
پیشنهادات اینجانب :
1- بررسی دروس درسی رشته مربوطه .
2- تعیین هدف از تحصیل دانشجویان رشته مشخص گردد .
3- حذف دروسی که الان در حال آموزش هستند و لی واقعاً نیاز به خواندن آنها نیستند و می بایست جایگذین گردد .

فرشاد
1392/08/15
پاسخ به این نظر

به نظرم رشته خوبی است

الهام
1392/09/03
پاسخ به این نظر

یکی از شیرین ترین رشته های دنیا

مجید
1392/11/02
پاسخ به این نظر

من دوره کارشناسی رشته مهندسی شیمی صنایع پالایش درس خوندم که واقعا سخت و مشکل بود . الان که کارشناسی ارشد رو در رشته مدیریت تحول در دانشگاه آزاد میخونم، واقعا برام لذت بخش هست و درسهاش برام حالت یک افزایش اطلاعات مدیریتی و شناخت رفتارهای انسان در سازمانها رو داره . اصلا شبیه درسهای مهندسی نیست. واقعا لذت بخش است.

لادن
1392/11/05

سلام.
من هم کارشناسی ارشدمو در رشته مدیریت گرابش تحول دارم تموم میکنم . به نظر من بعضی ار واحدها ربطی به رشته ما نداره مثل تحقیق در عملیات باید درسهای جدید باعلم روز دنیا را دراین رشته جایگزین کرد ولی درمجموع رشته لذت بخشی است.

سپیده
1392/12/03
پاسخ به این نظر

سلام
من دانشجوی ترم یک این رشته هستم. خیلی واسم سخته استادها کارای سختی از ما میخوان، در حالی ک هنوز با این رشته اشنایی نداریم. امیدوارم بتونم از این رشته با موفقیت فارغ التحصیل بشم.

یاسین.
1393/11/02

سام سپیده خانم منم میخوام این رشته رو بخونم اما همه از سختی این رشته و سختگیری استادا میگن.نمیدونم چیکار کنم.الانم نظر شمارو دیدم ترسم بیشتر شد.

علی حیدری
1392/12/14
پاسخ به این نظر

مدیریت محترم سایت
با سلام
احتراما" باطلاع می رسانم رشته مدیریت دولتی گرایش تحول با بتواند تغییر در مدیریت کشور بوجود آورد، اگر تغییر در کشور بجود نیاید، این رشته مثل رشته های دیگر به درد جامعه نخواهد خورد. پس انشاءاله این رشته به درد جامعه بخورد و تغییراتی بوجود آورد.
با تشکر حیدری

مریم
1393/03/14
پاسخ به این نظر

سلام
به نظرمن رشته خوبی برای کسانی است که قدرت تحلیل بالایی برای مسائل مدیریتی دارندبه شرط اینکه استادان پایان ترم مطالب حفظ کردنی ازدانشجو نخواهند.

نرگس
1393/06/13
پاسخ به این نظر

رشته بسیار عالی است. توان مدریتی هر فرد را افزایش داده و در زندگی روزمره کاربرد به سزایی دارد. نگاه انسان به زندگی تغبیر خواهد کرد و درست تصمیم خواهد گرفت.

محسن
1393/06/20
پاسخ به این نظر

با سلام
من در رشته مهندسی مکانیک درس خوانده ام که یکی از مشکل ترین رشته های فنی و مهندسی است و الان دانشجوی ارشد مدیریت تحول می باشم اصلا دروس قابل مقایسه با رشته های فنی نیست و خیلی راحت و شیرین می با شد فقط منایع درسی و ریز محتوایی خوبی نسبت به نام رشته ندارد .

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
644 Z
irannative منابع کارشناسی ارشد MBA