معرفی مدیریت دولتی گرایش مدیریت سیستمهای اطلاعات

37,647 بازدید

این گرایش از رشته مدیریت اولین بار در سال 1333 تحت عنوان علوم اداری در موسسه علوم اداری زیر نظر دانشکده حقوق دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برگزار شد. در حال حاضر این رشته در اکثر دانشگاه‌های کشور تحت عنوان مدیریت دولتی و با گرایش‌های مختلف در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود. هدف از این رشته عبارت است از: آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمانها، اداره ها و شرکتهای دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روشهای علمی در مدیریت.

واحدهای درسی در دانشگاه:

 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • تئوریهای مدیریت پیشرفته
 • سیستمهای اطلاعاتی مدیریت پیشرفته
 • تحلیل آماری
 • مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • نظامهای اداری تطبیقی پیشرفته
 • مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته
 • فرایند خط مشی گذاری
 • تحقیق در عملیات پیشرفته
 • بررسی مسائل مدیریت دولتی ایران
 • نظریه های سیستمی
 • سیستمهای اطلاعاتی استراتژیک
 • کاربرد فن آوری اطلاعات در سازمان

آینده شغلی:

این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار کار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌های تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت می‌باشند، همچنین این فارغ التحصیلان بعنوان مشاور یا مجری در زمینه سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی می‌توانند فعالیت کنند. توصیه پاپیروس به دانش آموختگان این رشته این است که نسبت به کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (زبان، ICDL و ... ) و همچنین نحوه استقرار و پیاده سازی عملی بانکهای اطلاعاتی و سیستم های هوشمند اطلاعاتی و مشکلات آن، تلاش ویژه ای داشته باشند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

 • علاقه مندی به مفاهیم و مباحث مدیریت (بسیار مهم)
 • قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی
 • کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (زبان، ICDL و ... )
 • آشنایی عملی با نحوه استقرار سیستم های اطلاعاتی و بانکهای اطلاعاتی
 • قدرت متقاعد سازی مدیران برای پیاده سازی طرح ها

نظرات

نسرین
1391/10/13
پاسخ به این نظر

سلام . خیلی مختصر بود . لطفن بیشتر توضیح دهید.

محسن
1393/10/29

رشته تحصیلی مدیریت سیستمهای اطلاعاتی در واقع برای آنانی است که علاقه شدیدی به کامپیوتر و تجارت دارند. وظیفه یک متخصص MIS کمک به یک سازمان است تا بتواند از سرمایه‌گذاری در تجهیزات و نیروی انسانی و فرایند‌های تجاری حداکثر سود ا کسب کند. این فرآیند تجاری ممکن است شامل برنامه‌ریزی و توسعه یک سیستم کامپیوتری جدید یا تعبیه و اعمال روشهای نوین بمنظور توانمندسازی منابع سیستمهای موجود و افزایش کاربری آنها باشد. یکی از المانهای بسیار هم در زمینه کاری یک متخصص MIS توانایی تحلیل نیازمندیها است که شامل مصاحبه با مشتریان به منظور تعیین اهداف سازمانی می‌باشد. با تعیین اهداف است که یک متخصص MIS قادر خواهد بود برآوردی از سخت‌افزار و نرم ‌افزار لازم جهت نیل به آن اهداف را ارائه دهد.
این فرد فرم‌های مشخصات, دیاگرام فعالیتها و جداول سازمانی برنامه نویسان کامپیوتری و … را تهیه می‌کند تا بدان‌ وسیله بتواند امور جاری را پیگیری نموده و در جهت خطایابی و رفع مشکلات سیستم با آنها همکاری نماید. متخصصین MIS فرآیندهای تست نرم‌افزار را مدیریت کرده و از عملکرد صحیح آن طبق الگوهای برنامه‌ریزی شده اطمینان حاصل می‌کنند. یک دانش‌آموخته رشته MIS بواسطه تعامل نزدیکی که با بحث مدیریت دارد, بخش قابل توجهی از مفاهیم درسی‌اش حول محور کار تیمی, رهبری, مدیریت پروژه, خدمات مشتریان و تئوری‌های تجاری پایه می‌باشد, که یک مدیر حرفه‌ای سیستم‌های اطلاعاتی را از یک متخصص علوم کامپیوتر (مهندس نرم افزار) تفکیک می‌کند.

احمد
1392/04/09
پاسخ به این نظر

لطفا بیشتر توضیح دهید

نیما
1392/06/27
پاسخ به این نظر

سلام . میشه درباره اینده شغلی این رشته توضیح بدین

فرشته
1392/08/10
پاسخ به این نظر

این رشته اسم قشنگی داره اما اصولا چیز متفاوتی از دروس عمومی مدیریت به ما یاد ندادن

رضا
1393/06/15
پاسخ به این نظر

اگه رشته کارشناسی کلا متفاوت با این رشته باشه ایا میتوان در این رشته شرکت کرد؟وایا میشود قبول شد؟

محمد
1393/06/23

بله من لیسانسم حسابداری بود ولی ارشد این رشته قبول شدم.

محمد
1394/06/22
پاسخ به این نظر

این رشته آینده شغلی داره یا نه،مرسی

ناشناس
1394/06/22
پاسخ به این نظر

چرا که نه ، البته در صورتی که واقعا در زمینه سیستم های اطلاعاتی متخصص شوید.

اسما
1394/08/16
پاسخ به این نظر

با سلام آقایی که گفتنی رشتتون تو کارشناسی حسابداری بوده ولی اارشد ین رشته رو قبول شدین. میشه بگین از چه منابعی استفاده کردین؟ چون منم کارشناسی مهندسی itخوندم ولی بنا به دلایلی میخوام این رشته رو ادامه بدم. ممنون میشم اگه کمکم کنید

احمد
1394/09/11
پاسخ به این نظر

آیا راهی هست که با دیپلم فنی و به رشته مدیریت رو طی کنه

بابک
1394/09/14
پاسخ به این نظر

قابل توجه دوستان گرامی
در ابتدای خدمت دوستان بگم که مدیریت سیستم های اطلاعاتی Information Syetem Management با سیستم اطلاعات مدیریت Management Information System کاملا متفاوت می باشد در صورتی ISM شامل MIS و سایر زیر سیستم های دیگر می باشد ولی متاسفانه در کشور ما حتی دانشگاه ها این دو رشته را یکسان و یکی می دانند.

یا رقیه(سلام الله علیها)
1394/11/01
پاسخ به این نظر

سلام.
من کارشناسی کشاورزی بودم و الان ترم 2 ارشد روزانه این رشته هستم.
قبول شدن زیاد سخت نیست فقط یه کم تلاش میخواد.
البته ما ورودی های آخر این رشته هستیم و از سال آینده گروه مدیریت همچین رشته ای نمیگیره و این رشته تحت یه نامی دیگه میره زیرگروه دانشکده کامپیوتر.
متاسفانه هر سال تغییرات زیادی اعمال میشه و توصیه میشه که اگه میخواین ادامه تحصیل بدین حداقل هر 6 ماه یک بار موارد مهم مثل رشته ها و منابع و ... رو چک کنین.
التماس دعا دارم عزیزان.

عبای
1394/11/03
پاسخ به این نظر

سلام،من 24 سال سن دارم ولیسانس آی تی دارم و امسال سرباز امریه هستم،میخواستم امسال در مقطع ارشد در رشته مدیریت دولتی یا همین رشته خودم یعنی آی تی ادامه بدم همراه با سربازیم که گفتن چون امریه ام امکانش هست،برای فوق آی تی باید به دانشگاه آزاد برم،همچنین ارشد مدیریت دولتی رو پیام نورم داره که میتونم برم،بنظرتون کدوم رشته رو برم از همه لحاظ بهتره؟؟

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
643 Z
آقای مشاور